Jak zaksięgować podatek od przychodów z użytkowanych budynków
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej firmy często użytkują nieruchomości, z których korzystają na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych. Działanie takie powoduje określone skutki podatkowe i wymaga właściwego rozliczenia księgowego.
Zgodnie z art. 3 pkt 2 prawa budowlanego, pod pojęciem budynku należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Według klasyfikacji środków trwałych, budynki mogą mieć charakter mieszkalny lub niemieszkalny.
Wysokość podatku
Niezależnie jednak od tego podziału, przychód z budynków (zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych) stanowiących własność lub współwłasność podatnika PIT/CIT, będących składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą, oddanych w całości lub w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu oraz położonych na terytorium Polski podlega opodatkowaniu tzw. podatkiem od przychodów z budynków, wynoszącym 0,035 proc. podstawy opodatkowania za każdy miesiąc. Kwota ta powinna być kalkulowana jako suma przychodów z poszczególnych budynków, pomniejszona o kwotę 10 mln zł. Przypada ona na podatnika PIT/CIT, bez względu na ilość i wartość posiadanych przez niego budynków. W przypadku podmiotów powiązanych kapitałowo, kwota ta ustalana jest w takiej proporcji, w jakiej przychód z budynku podatnika PIT/CIT pozostaje do ogólnej kwoty takich przychodów podatnika PIT/CIT oraz podmiotów z nim powiązanych. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta